Najwyższe odszkodowania w USA i na świecie.

Często słyszy się, że w Stanach Zjednoczonych sądy w każdej, nawet absurdalnej sprawie przyznają poszkodowanym olbrzymie odszkodowania. Czy rzeczywiście tak jest? A może w innych miejscach na świecie odszkodowania były jeszcze wyższe? Sprawdźmy 10 najwyższych odszkodowań na świecie.

10. Wypadek samochodu dostawczego, w trakcie którego ucierpiała 44-letnia Carol Adkins. Ciężarówka wpadła w poślizg i uderzyła w kilka samochodów. Niestety obrażenia Carol Adkins, czyli jednej z poszkodowanych osób były szczególnie poważne. Po wypadku poszkodowana mogła się kontaktować z ludźmi jedynie za pomocą mrugania. Carol Adkins od 2000 r. była karmiona przez rurkę, a koszt jej opieki miał rzekomo wynosić 30 000 $ miesięcznie.

Ostatecznie sprawa została zakończona ugodą, na mocy której rodzina poszkodowanej uzyskała 19 milionów dolarów – do zapłaty w trakcie 2 lat. Jest to najwyższa ugoda dot. obrażeń ciała w historii Los Angeles.

9. Odszkodowanie nieco wyższe, niż opisane powyżej otrzymała 37-letnia Shirley Miller – również po potrąceniu przez samochód ciężarowy. Samochód należał do New York Pharmacy, a poszkodowana doznała rozległych obrażeń mózgu oraz wielu innych uszkodzeń ciała.

Sprawa została zakończona odszkodowaniem w wysokości 22 milionów dolarów. Odszkodowanie jest oczywiście bardzo wysokie, natomiast można odnotować, że prawnik Shirley Miller początkowo żądał 100 milionów dolarów.

8. Kosztowny błąd medyczny w Londynie. Błąd dotyczył zaledwie 10-letniej Maishy Najeeb, która przeszła zabieg w Great Ormond Street Hospital. W trakcie zabiegu lekarze mieli wstrzyknąć jej barwnik do mózgu. Niestety zamiast barwnika lekarze wstrzyknęli dziecku KLEJ do mózgu. Skutkiem błędu była utrata wzroku w jednym oku Maishy, a także wiele komplikacji medycznych, które niestety będą towarzyszyć poszkodowanej do końca życia.

Maishy Najeeb zostało przyznane odszkodowanie w wysokości 2.8 miliona dolarów, a także co roku – do lat 19 będzie jej wypłacane 383 000 dolarów. Kiedy Maisha ukończy 19 lat będzie otrzymywać 423 000 dolarów rocznie – do końca życia.

7. Potrącenie przez autobus. Sprawa dotyczy Glorii Aguilar, która to znajdowała się zaledwie dwie przecznice od swojego mieszkania w Nowym Jorku. Niestety Gloria Aguilar została potrącona przez autobus, a w wyniku tegoż wypadku straciła lewą nogę.

Ława przysięgłych przyznała poszkodowanej odszkodowanie w wysokości 27,5 miliona dolarów. Wyrok został wydany po 4 latach od tragedii.

6. Niesprawny pas bezpieczeństwa w samochodach. Sprawa również dotyczy wypadku drogowego. Tym jednak razem chodziło o zdarzenie z 1996 r., w trakcie którego Mark Force zderzył się czołowo z innym pojazdem. Poszkodowany miał zapięty pas bezpieczeństwa, jednak był on wadliwy. Pas nie zapewnił poszkodowanemu bezpieczeństwa. W wyniku zderzenia Mark Force wyleciał przez przednią szybę. Poszkodowany doznał bardzo poważnych uszkodzeń mózgu.

Mark Force pozwał drugiego uczestnika wypadku, a także producentów samochodów – Ford Motor Co. oraz Mazda Motor Corp. Poszkodowanemu zostało przyznane odszkodowanie w wysokości 32.5 miliona dolarów.

5. Wykolejony pociąg. W 1997 r. wykoleił się pociąg i uderzył w stację benzynową znajdującą się przy torach. W trakcie uderzenia w biurze stancji benzynowej przebywał jej kierownik Donald French. Poszkodowany doznał urazu mózgu oraz wielu złamań.

Poszkodowanemu przyznano odszkodowanie w wysokości 46 milionów dolarów, a razem z odsetkami w wysokości 14 milionów dolarów, łącznie przyznana mu kwota wyniosła 60 milionów dolarów.

4. Rodzina Andersonów przeciwko General Motors, to prawdopodobnie największa spawa sądowa dotycząca bezpieczeństwa samochodów w Stanach Zjednoczonych, a zarazem na świecie. Sprawa dotyczyła wypadku, w trakcie którego doszło do pożaru pojazdu. Wypadek spowodował pijany kierowca, który jadąc z dużą prędkością uderzył w tył samochodu rodziny Andersów. Pożar natomiast był związany z wadliwą konstrukcją zbiornika paliwa, który został umieszczony w pobliżu tylnego zderzaka. Takie umieszczenie zbiornika pojazdu, czyniło go podatnym na uszkodzenie. Uznano zatem, że właśnie niniejsza wadliwość doprowadziła do spowodowania pożaru.

W wyniku pożaru doszło do poparzenia członków rodziny Andersów – w tym czwórki dzieci. Sąd I instancji przyznał na rzecz pokrzywdzonej rodziny aż 4,9 miliarda dolarów. Jednakże firma General Motors nie złożyła broni i za sprawą apelacji odszkodowanie zostało obniżone do 1,2 miliarda dolarów.

3. Wyciek ropy BP w Zatoce Meksykańskiej, czyli jedna z największych ekologicznych katastrof. Tragedia zaczęła się od eksplozji platformy wiertniczej. W wyniku eksplozji zginęło 11 pracowników, których ciał pomimo 3-dniowej akcji ratunkowej nie udało się odnaleźć.

Eksplozja miała katastrofalne skutki dla środowiska. Do Zatoki Meksykańskiej wyciekło ponad 3 miliony baryłek ropy naftowej. Zanieczyszczona została woda, plaże i siedliska morskie. Szkody ekologiczne i gospodarcze objęły ogromną powierzchnię.

Wieloletnia sprawa została zakończona ugodą w wysokości około 20 miliardów dolarów. Natomiast Firma miała rzekomo ponieść dodatkowe koszty w zakresie szkód ekonomicznych, środowiskowych oraz kar – w wysokości 54 miliardów dolarów.

2. Ośmioletni Robert Middleton został przywiązany do drzewa, oblany benzyną i podpalony przez 13-letniego Dona Collinsa. Według zeznań Roberta, sprawca miał go dwa tygodnie wcześniej wykorzystać seksualnie. Poparzenia objęły 99 ciała małoletniego Roberta. Pokrzywdzony przeszedł ponad 150 operacji, jednak 12 lat później zmarł na raka skóry.

Sprawa sądowa miała rozstrzygnąć, czy rak skóry, a w konsekwencji śmierć pokrzywdzonego była spowodowana powyżej przytoczonym – okropnym poparzeniem. Ostatecznie uznano, że Don Collins jest winny zarzucanych mu czynów, w związku z czym został skazany. Rodzinie zmarłego Roberta Middleton ława przysięgłych przyznała odszkodowanie w wysokości 150 miliardów dolarów. Przyznane odszkodowanie miało raczej wartość symboliczną, gdyż w zasadzie niemożliwym było jego wyegzekwowanie.

1. Być może nie pamiętacie (ja nie pamiętam), ale kiedyś papierosy były ZALECANE przez lekarzy. Głos lekarza, jak eksperta w zakresie chorób miał znaczącą wagę. Dlatego kiedy tytoń był zalecany przez lekarzy, to palenie wydawało się całkiem rozsądnym nałogiem. Jak obecnie wiemy, niniejszy pogląd został bardzo brutalnie zweryfikowany.

W 1998 r. 46 stanów USA pozwało 4 największe amerykańskie firmy tytoniowe (Philip Morris Inc., RJ Reynolds, Brown & Williamson i Lorillard – „pierwotni uczestniczący producenci”, określani jako „Majors”). Stanom zleżało na odzyskaniu kosztów opieki nad palaczami. Sprawa natomiast dotyczyła umyślnego wprowadzania w błąd – poprzez reklamy papierosów, a także nieetyczne praktyki biznesowe Big Tobacco. W Stanach Zjednoczonych niniejsze postępowanie miało ogromną wagę i było śledzone przez wielu obywateli.

Ostatecznie najwyższe odszkodowanie świata zostało określone w zawartej ugodzie… Ugoda nazwana Tobacco Master Settlement Agreement (MSA), została zawarta 23 listopada 1998 r. Stronami ugody były cztery największe amerykańskie firmy tytoniowe oraz prokuratorzy generalni 46 stanów. W niniejszej ugodzie pozwani zgodzili się zapłacić co najmniej 206 miliardów dolarów.

BONUS.

Być może znacie tę sprawę – było o niej swego czasu głośno, a ja sam kilka razy usłyszałem o tym odszkodowaniu. Otóż chodzi o kawę z McDonalda. W 1992 r. 79-letnia Stella Liebeck wylała na siebie kubek kawy z McDonalda. Na skutek zdarzenia doznała oparzeń trzeciego stopnia na nogach i w okolicy pachwiny. Oparzenia wymagały przeszczepów skóry, a także 8 pobytów w szpitalu.

Zarzut Stelli Liebeck dotyczył temperatury kawy, która miała być zbyt gorąca. Co więcej, na kubku nie było stosownego ostrzeżenia. Nawiasem mówiąc, właśnie przez takie sprawy na produktach znajdują się różne, czasem dość oczywiste ostrzeżenia.

Ostatecznie poszkodowanej przyznano odszkodowanie w wysokości 640 000 dolarów. Natomiast faktyczna kwota wypłaconego odszkodowania była prawdopodobnie nieco inna, gdyż strony zawarły ugodę pozasądową. Finalna kwota odszkodowania nie jest znana publicznie.

UWAGI DO WPISU.

Informacje zawarte w niniejszym wpisie weryfikowałem w wielu źródłach. Tak jak we wpisie o najciekawszych przepisach prawa w USA, starałem się, aby wszystkie dane były poprawne. Natomiast różne artykuły internetowe przedstawiają powyżej opisane sprawy w nieco innych sposób. Również kwoty odszkodowań nie zawsze się zgadzały. Mam nadzieję, że udało mi się ująć te prawdziwe wiadomości, ale nie jestem w stanie całkowicie wykluczyć, że któraś z informacji nie jest w pełni poprawna.